Sandbox/Alejandro: Difference between revisions
< Sandbox
(Blanked the page) |
No edit summary |
||
Line 1: | Line 1: | ||
{| style="border: 0px; font-size: 90%; margin: 3px;" align=center | |||
| align="center" style="background:#4479BA;"|{{fontcolor|#FFF|'''Country'''}} | |||
| align="center" style="background:#4479BA;"|{{fontcolor|#FFF|'''Town'''}} | |||
| align="center" style="background:#4479BA;"|{{fontcolor|#FFF|'''Cases'''}} | |||
| align="center" style="background:#4479BA;"|{{fontcolor|#FFF|'''Deaths'''}} | |||
| align="center" style="background:#4479BA;"|{{fontcolor|#FFF|'''Species'''}} | |||
| align="center" style="background:#4479BA;"|{{fontcolor|#FFF|'''Year'''}} | |||
|- | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |Dem. Rep. of Congo | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |Yambuku | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |318 | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |280 | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |Zaire ebolavirus | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |1976 | |||
|- | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |South Sudan | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |Nzara | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |284 | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |151 | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |Sudan ebolavirus | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |1976 | |||
|- | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" | Dem. Rep. of Congo | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |Tandala | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |1 | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |1 | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |Zaire ebolavirus | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |1977 | |||
|- | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" | South Sudan | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |Nzara | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |34 | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |22 | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |Sudan ebolavirus | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |1979 | |||
|- | |||
| style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |Gabon | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |Mekouka | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |52 | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |31 | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |Zaire ebolavirus | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |1994 | |||
|- | |||
| Ivory Coast | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |Tai Forest | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |1 | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |0 | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |Taï Forest ebolavirus | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |1994 | |||
|- | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" | Dem. Rep. of Congo | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |Kikwit | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |315 | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |250 | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |Zaire ebolavirus | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |1995 | |||
|- | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" | Gabon | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |Mayibout | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |37 | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |21 | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |Zaire ebolavirus | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |1996 | |||
|- | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" | Gabon | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |Booue | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |60 | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |45 | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |Zaire ebolavirus | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |1996 | |||
|- | |||
| style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |South Africa | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |Johannesburg | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |2 | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |1 | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |Zaire ebolavirus | |||
|style="padding: 5px 5px; background: #F5F5F5;" |1996 | |||
|- | |||
| Uganda||Gulu||425||224||Zaire ebolavirus||2000 | |||
|- | |||
| Gabon||Libreville||65||53||Zaire ebolavirus||2001 | |||
|- | |||
| Republic of Congo||Not specified||57||43||Zaire ebolavirus||2001 | |||
|- | |||
| Republic of Congo||Mbomo||143||128||Zaire ebolavirus||2002 | |||
|- | |||
| Republic of Congo||Mbomo||35||29||Zaire ebolavirus||2003 | |||
|- | |||
| South Sudan||Yambio||17||7||Zaire ebolavirus||2004 | |||
|- | |||
| Dem. Rep. of Congo||Luebo||264||187||Zaire ebolavirus||2007 | |||
|- | |||
| Uganda||Bundibugyo||149||37||Bundibugyo ebolavirus||2007 | |||
|- | |||
| Dem. Rep. of Congo||Luebo||32||15||Zaire ebolavirus||2008 | |||
|- | |||
| Uganda||Luwero District||1||1||Sudan ebolavirus||2011 | |||
|- | |||
| Uganda||Kibaale District||11*||4*||Sudan ebolavirus||2012 | |||
|- | |||
| Dem. Rep. of Congo||Isiro Health Zone||36*||13*||Bundibugyo ebolavirus||2012 | |||
|- | |||
| Uganda||Luwero District||6*||3*||Sudan ebolavirus||2012 | |||
|- | |||
| Guinea, Sierra Leone, Liberia||multiple||362*||?||Zaire ebolavirus||2014 | |||
|- | |||
| | |||
|} |
Revision as of 15:47, 19 June 2014
Country | Town | Cases | Deaths | Species | Year |
Dem. Rep. of Congo | Yambuku | 318 | 280 | Zaire ebolavirus | 1976 |
South Sudan | Nzara | 284 | 151 | Sudan ebolavirus | 1976 |
Dem. Rep. of Congo | Tandala | 1 | 1 | Zaire ebolavirus | 1977 |
South Sudan | Nzara | 34 | 22 | Sudan ebolavirus | 1979 |
Gabon | Mekouka | 52 | 31 | Zaire ebolavirus | 1994 |
Ivory Coast | Tai Forest | 1 | 0 | Taï Forest ebolavirus | 1994 |
Dem. Rep. of Congo | Kikwit | 315 | 250 | Zaire ebolavirus | 1995 |
Gabon | Mayibout | 37 | 21 | Zaire ebolavirus | 1996 |
Gabon | Booue | 60 | 45 | Zaire ebolavirus | 1996 |
South Africa | Johannesburg | 2 | 1 | Zaire ebolavirus | 1996 |
Uganda | Gulu | 425 | 224 | Zaire ebolavirus | 2000 |
Gabon | Libreville | 65 | 53 | Zaire ebolavirus | 2001 |
Republic of Congo | Not specified | 57 | 43 | Zaire ebolavirus | 2001 |
Republic of Congo | Mbomo | 143 | 128 | Zaire ebolavirus | 2002 |
Republic of Congo | Mbomo | 35 | 29 | Zaire ebolavirus | 2003 |
South Sudan | Yambio | 17 | 7 | Zaire ebolavirus | 2004 |
Dem. Rep. of Congo | Luebo | 264 | 187 | Zaire ebolavirus | 2007 |
Uganda | Bundibugyo | 149 | 37 | Bundibugyo ebolavirus | 2007 |
Dem. Rep. of Congo | Luebo | 32 | 15 | Zaire ebolavirus | 2008 |
Uganda | Luwero District | 1 | 1 | Sudan ebolavirus | 2011 |
Uganda | Kibaale District | 11* | 4* | Sudan ebolavirus | 2012 |
Dem. Rep. of Congo | Isiro Health Zone | 36* | 13* | Bundibugyo ebolavirus | 2012 |
Uganda | Luwero District | 6* | 3* | Sudan ebolavirus | 2012 |
Guinea, Sierra Leone, Liberia | multiple | 362* | ? | Zaire ebolavirus | 2014 |